CZ SK HU

Anne Terpstra si ponechává dres lídryně a bojuje o Celkové vítězství ve Světovém poháru. GFRT opět podává špičkové výkony a obhajuje svou pozici ve vedení týmů.

Mont Sainte Anne, 7. srpna 2022: GFRT jede od úspěchu k úspěchu. Ani poslední cesta do zámoří nezasáhla do výborných výsledků letošního roku. Caroline Bohé a Anne Terpstra se kvalifikovaly do první startovní řady, ze které Nizozemská šampionka dokázala získat třetí místo v XCO a tím i vedení v celkovém hodnocení Světového poháru.

 

 

 

Trasy v Snowshoe v Severní Virginii a v Mont Sainte Anne v Quebecku jsou z předešlých let velmi známé a velmi rozdílné. V obou případech se jedná o lyžařské střediska – Snowshoe leží v Apalačském pohoří s nadmořskou výškou 1 500 metrů, Mont Sainte Anne se zase nachází ve francouzsky mluvící části Kanady u bran Quebecku. Především v USA závod ovlivnilo výrazně nepříznivé počasí – nulová viditelnost a těžký déšť proměnil tamější trasu určenou k rychlé jízdě v technicky extrémně náročné závodiště.

 

Zatímco Finja Lipp v rámci svého prvního U23 roku takticky zámořské závody vynechala, Nicole Koller bojovala s COVIDem a plně se soustředila na své uzdravení. Nadine Rieder se také rozhodla závody vynechat a plně se zaměřit na poslední závody šampionátu v závěru sezony.

 

 

V Cross Country Short Track v USA se Anne Terpstra a Caroline Bohé druhým a šestým místem suverénně klasifikovaly do první startovní řady. V nedělním závodě XCO se už jejich výkony ale vyvíjely rozdílně. Caroline při prvním technickém sjezdu havarovala a od té doby se jí smůla lepila na paty: „XCC závod probíhal velmi dobře, pak jsem ale dvakrát havarovala během XCO, což mi naprosto sebralo sebevědomí. Nebyla jsem ani v TOP15, tak jsem se snažila znovu najít svůj rytmus a propracovat se dopředu. Vzhledem k okolnostem je deváté místo, které jsem získala, více než dobré a jsem tedy spokojená.“ Ačkoliv se Nizozemská šampionka držela celý závod v tříčlenné vedoucí skupině, rychle si uvědomila, že o vítězství tentokrát bojovat nebude: „V zásadě nejsem špatná specialistka na jízdu v neideálním počasí, hodně jsem se zlepšila a jsem s tím spokojená. Jenny a Jolanda byly při jízdě z kopce jistě rychlejší než já, ale Jolanda nás pak musela opustit. Jenny a Alessandra byly zase silnější na nohy, a tak jsem se prostě jen snažila odvést co nejlepší výkon. A získala jsem další místo na pódiu, které mě udělalo neskutečně šťastnou – nikdy bych si ani nepomyslela, že mi třetí místo zaručí trikot vedoucí závodnice. Myslím, že to se nám v týmu ještě nikdy nestalo … mi se to nikdy nestalo. Takže jestli jej budu schopná nosit i v Kanadě po XCC, budu neskutečně hrdá.

 

 

Vyčerpávající cesta pak zavedla GFRT do další destinace, kde se následující týden konal druhý blok závodů Světového poháru, který opět startoval v pátek disciplínou XCC. Na krátké, rychlé a náročné trase vedla osmičlenná skupinka, jejíž součástí byly obě závodnice GFRT. Anne Terpstra skončila pátá – těsně za svou Dánskou kolegyní: „Něco jsem v předposledním kole zkusila, nefungovalo to … pak už jsem se jen snažila přežít.“ Smála se v cíli Nizozemka. Se čtvrtým a pátým místem startovaly obě závodnice GFRT z první řady.

 

 

Ze začátku týdne se v Mont Saint Anne stále držela vysoká vlhkost v kombinaci s občasným deštěm. Naštěstí však se čtvrtečním začátkem tréninku byla technicky nejnáročnější trať roku suchá. Během nedělního závodu ale počasí vytáhlo všechny trumfy: ze začátku panovala 30° vedra, které v polovině závodu vystřídal prudký déšť, který jej celý otočil vzhůru nohama.

 

V TOP10 se od začátku závodu držela Caroline Bohé, bohužel její nohy nezažívaly nejlepší období letošní sezony. Kvůli deště dvakrát havarovala a musela tak znovu najít svůj rytmus: „Změnu počasí jsem mentálně dobře zvládla, dvakrát jsem sice spadla z kola, ale pak už to šlo kousek po kousku lépe a lépe. Poslední dvě kola už šly opravdu dobře. Dnes to byla evidentně dobrá kontrola nad všemi poškozeními, které nás na trase potkaly.

 

 

Nový status quo zajistila Anne Terpstra, která díky svému výsledku XCC startovala na závodě XCO Světového šampionátu poprvé v životě v dresu lídryně: „Zvláštní pocit … i když jsem dnes neměla nejlepší den. Se začátkem deště jsem se rozhodla přesunout do béčkové linie, abych se vyhnula zbytečnému riziku. Pak jsem ke vší smůle dostala defekt a musela jsem zastavit v technické pasáži. Díky skvělému a rychlému servisu jsem neztratila moc času, ale bohužel jsem přišla o rytmus.“ Nizozemka až do své havárie bojovala o druhé místo, po opravě kola se však vrátila do závodu jako osmá. Dokázala už vybojovat pouze sedmé místo. I s tímto výsledkem si však udržela celkové vedení ve Světovém poháru: „Nejdříve jsem na sebe byla naštvaná, teď už jsem ale s výsledkem spokojená. Posvícení není každý den, a i z dnešní nepříznivé situace jsem dokázala vytěžit maximum.

 

 

Díky silným výsledkům si GFRT opět udržel vedení v celoročním bodování, a tak bude i v posledním závodu sezony moct startovat se žlutými čísly.

 

 

klikni pro velký obrázek