CZ SK HU

Ghost Factory Racing Team, příběh Nicole Koller

Nicole Koller je nejmladší z pětičlenné rodiny Kollerů. Jako malá holka zkoušela různé sporty, třeba plavání, gymnastiku, bruslení nebo atletiku. Když ale její dva starší bratři objevili horská kola, netrvalo dlouho a celá rodina kolům doslova propadla.

První úspěchy

Nicole bylo sotva sedm let, když se poprvé postavila na startovní čáru. „Prvních pár let jsem na své soupeře viděla jen zezadu a rodinné vyjížďky byly víceméně mučením". Nechtěla se však vzdát a vydržela. Čím lepší byly její výkony, tím větší radost a nadšení měla. Když nastal čas rozhodnout se mezi gymnastikou a horským kolem, její volba byla jasná. Horská cyklistika a s ní spojená přátelství byla pro Nicole mnohem důležitější.

NicoleNicole

Díky vytrvalosti a odhodlání to v roce 2014 dotáhla až na juniorskou mistryní světa XCO. Úspěchy byly ale vykoupeny obrovskou dřinou a zdravotními komplikacemi. V důsledku neutuchající snahy o maximalizaci výkonů se se u Nicole objevila porucha příjmu potravy.

„Příliš se zaměřujete na čísla. V tréninku tlačíte na své tělo a stejně tak se snažíte být lehčí. Ostatní si držíte od těla, protože by mohli vidět, že máte problém. Neměla jsem nikoho, s kým bych si mohla promluvit. Je to téma, které kluci neznají, nebo o něm sami nechtějí mluvit. To pro mě bylo nejtěžší," vzpomíná Nicole.

Zpátky mezi špičku

„Rodiče si brzy uvědomili, že mám velký problém. Moc mě podporovali a díky nim jsem se z toho kruhu dostala. Přesto mi to trvalo tři nebo čtyři roky." Rodina jí pomohla znovu se postavit na nohy, aby mohla se zdravým tělem i myslí podávat opět špičkové výkony.

Nicole se svým otcem Christianem a její matkou Patricií

Již ve svém prvním roce v kategorii U23 se jí podařilo získat umístění na stupních vítězů ve Světovém poháru. Nicole se dokázala rok od roku zlepšovat a podávala stále lepší výkony. „Rok 2019 byl mým posledním rokem v kategorii U23 a já jsem opravdu chtěla opět stát na stupních vítězů. Skončit čtyřikrát na čtvrtém místě pro mě bylo trochu zklamání".

V roce 2021 se připojila k týmu Ghost Factory Racing Team. Její první sezóna jako jezdkyně kategorie Elite byla speciální, spojená s Covidem-19 a sestávala pouze ze čtyř velkých závodů. Nicole se dokázala zlepšovat závod od závodu a na poslední soutěži, kterou bylo mistrovství Evropy, skončila na 9. místě.

Jak se Nicol cítí v týmu Ghost Factory Racing Team?

„Jsem opravdu šťastná, že teď mohu závodit v dívčím týmu. Můžu si o všem otevřeně promluvit, je to mnohem příjemnější. Když jsem mimo domov, je to jako má druhá rodina. Po profesionální kariéře mě čeká ještě nějaký život. Chci být zdravá i v šedesáti."

/p>

Ghost Factory Racing Team

Ghost Factory je nejrozmanitější tým horských kol ve Světovém poháru s průměrným věkem jezdkyň 23 let. Tým vznikl v roce 2011 a v současné době se skládá z pěti cyklistických talentů z pěti různých zemí. Úspěch jezdkyň potvrzuje přesvědčení celého Ghost Teamu o tom, že na horských kolech lze dosáhnout hodně díky důvěře a spolupráci. Důležité jsou i zásady fair play a respekt mezi členy týmu, ale i vůči konkurenci.