CZ SK HU

GHOST Team - ohlédnutí za sezónou 2019 a plány do té nové: Jan Hruška

Dnes jsme vyzpovídali legendu české cyklistiky, optimismem sršícího Jana Hrušku. Ten začínal jako silničář a specialista na časovky. Je doposud jediným Čechem, který oblékl trikot pro vedoucího jezdce na některé z Grand Tours. Podařilo se mu to na Giro d'Italia roku 2000. O sedm let později se začal věnovat závodům na horských kolech, v roce 2009 se stal mistrem ČR v bikerském maratonu. Se závoděním skončil roku 2012 a nyní je Honza Hruška hnacím motorem GHOST Teamu i Junior Teamu.

 

V sezóně 2019 byl Ghost team hodně vidět na předních příčkách různých závodů. Jak jsi s výsledky loňské sezóny spokojený? Které ti udělaly největší radost?
Mám radost z každého výsledku, ať už jde o prestižní akci nebo „hnoják“. Hlavně mám radost za ty, kterým se daný výsledek povede, protože spokojený a zdravě sebevědomí závodník je přesně to, co drží tým a jeho atmosféru. Celkově sezónu hodnotím jako vyvedenou. Nikdy si nedávám výkonnostní a výsledkové cíle. Je to sport a sám si dobře pamatuji z dob svého závodění, že výsledek se nedá naplánovat. Jen se dá pro něj udělat maximum a pak v den „D“ odevzdat vše a čekat, zda to bude stačit. 
Ať jsem ale konkrétní, tak nikdy nepotěší nic víc, než když se podaří obsadit GHOSTákama kompletně celá bedna, což se povedlo několikrát a především v absolutním pořadí na NOVA cup 2019 našim holkám. 
To se prostě neokouká ☺
 Musím říct, že každý víkend se někdo postará o to, že mám ze svého týmu radost!


V dámské části Elite teamu proběhly letos změny - Barču Průdkovou vystřídala Kristýna Pejšová. Prozradíš nám podrobnosti?
S Barčou to bylo zajímavé… Když jsme se sešli, abychom si plácli na sezónu 2019, tak jsem přišel do Mekáče v Praze o berlích se zlomenou nohou a Barča přišla o berlích po operaci kolene. Takže jsme si tak nějak museli padnout do oka ☺ Barča z berlí na kolo a slušný výkon naběhla z mého pohledu opravdu rychle. Její představa o rychlém návratu však byla ambicióznější a i toto je důvod, proč se rozhodla dát si od pravidelného závodění volno, což respektuji. Barča týmu rozhodně pomohla jak k výsledkům, tak i vnitřní atmosféře. 
Kristýna je naše členka už z roku 2019 a jen přišel čas ji vzít do elitního týmu. Vzhledem k jejímu věku jí chci dát šanci se prosadit. Výsledky z předchozí sezóny měla jako „prvoročák“ slibné a vidím v ní potenciál. Navíc díky tomu, že ji z předchozí sezóny znám i lidsky, měla velkou výhodu. Pro mě při výběru závodníka do Elite týmu hraje velkou roli, jestli mně závodník sedne lidsky a hodnotově. Nechci jen výkon, ale především parťáka, na kterého se můžu spolehnout já i tým.


Na letošní sezónu začne už brzy Ghost team trénovat na nových Lectorech. Co od nových modelů s konceptem SuperFit a unikátní zadní stavbou očekáváš?
Je to pro nás po letech na klasickém Lectoru (který byl mimochodem vynikající) velká změna. Už jsou postavené první stroje a zatím nebyla možnost kola moc otestovat v terénu. Zimní období tomu moc nepřeje, ale první dojmy jsou dobré. Není to asi zásadní vlastnost, ale tím, že mám rád vyladěné věci, tak mě těší i jeho barva. Přeci jen červené kolo a červený dres je zn. Ideál ☺
Co je za mě bomba, tak teleskopická sedlovka Eightpins. Rozsah zasunutí z maxima až na objímku udělá ze sjezdu potěšení.


Na jaké závody se tým chystá v sezóně 2020?
Kalendář zůstává velice podobný jako v předchozích sezónách. Hlavní zaměření na ČR, a to jak seriály, jako je Kolo pro život, Nova Cup, tak i klasiky, jako Šela, Malevil, Sudety atd. Nevynecháme ani Český pohár v XC a XCM a rozhodně se podíváme i na etapové závody, jako domácí Trilogy, Sudety MTB Challenge a další. Zajímavá je akce naší dvojice Zeman & Malíř, kteří jedou zkusit štěstí na Cape Epic. Tým jel v roce 2019 skoro 150 závodů, takže rozhodně nebude o zábavu nouze.


Oficiální dětskou částí Ghost teamu je Junior team. Prozradíš nám své vize týkající se tohoto týmu plného mladých nadšených talentů?
To je radost týmu. Děti s námi rostou už spoustu let. Pomalu nám začínají „vyskakovat“ z dětského týmu do dospělého a zase přichází nový potěr. Baví mě děti trénovat a koukat, jak se stále posunují a překonávají vlastní strach a hranice. Snažím se, aby je kolo bavilo, jezdily férově, s chutí, vzájemně si fandily a nebraly se v rámci týmu jako konkurence. 
Myslím si, že v dětském sportu je v dnešní době největším problémem obrovský tlak na výsledek, a to jde z rodičů a ne dětí! Moje snaha a vize je tedy prostá. Držet to vše v mezi zábavy a dětské radosti. Raději vidím šťastné dítě (i jeho rodiče), co dojede poslední a dostane od táty pusu, než uhnané dítě, které jede na bednu, rodiče na něj hystericky řvou a v cíli ho čeká místo obětí smršť nepříjemných otázek.  


Když jsme u těch dětí... Jsi patronem projektu Junior cup, závodů na horských kolech pro děti do 15 let. Na co se v letošním ročníku můžeme těšit?
No to jsem si na sebe zase něco upletl. Nosil jsem v hlavě nápad dětských závodů dlouho a nedal mně spát. Takže jsem se svojí paní a týmem udělal první ročník a doufal, že to bude fiasko, které mně dá jasně zápornou odpověď na otázku, zda to je dobrý nápad. Bohužel se to povedlo a mělo to úspěch. Což potěší… ☺  
Takže jdeme do druhého ročníku, který bude 23. 8. 2020, a snad vše klapne a bude se líbit. Základní myšlenku neměníme, takže opět se pojedou dva závody během jednoho dne. Dopolední (dobrovolná) časovka rozhodne o pořadí, v jakém budou děti spravedlivě řazeny na odpolední hlavní závod. Opět budou umělé překážky, startovací rampa, mraky cen a doprovodný program. Vše bude zase zasazené v centru Hradce Králové v Šimkových sadech. Cílem je, aby to byl den, kdy se vše bude točit jen a jen kolem dětí!


A co tvůj Toník? Už taky trénuje? ☺ Má svou závodní dráhu dopředu nalajnovanou, nebo bude mít možnost "zběhnout" i k jiným sportům než cyklistice? ☺
Toník je střela! Neposedí. Takže fyzičku má na svůj věk (1,5 roku, pozn. red.) excelentní ☺ Nejsme zastánci dětem lajnovat sportovní kariéru. Nedělal jsem to ani těm starším, takže Toník nebude výjimkou. Našim cílem je, aby zkusil co nejvíce sportů a ovládal je, aby ho pohyb prostě bavil. A když už se v budoucnu rozhodne pro jakoukoliv aktivitu, ať už kolo, balet nebo šachy, budeme ho podporovat a fandit mu.

 

klikni pro velký obrázek