CZ SK HU

Gravel Bikes - všeuměl do každého terénu

Gravelová kola, někdy označované jako „štěrkolety“ nebo „grevly“, křižují naše cesty čím dál častěji. Můžeš je potkat na místech, která jsou zdánlivě vyhrazena jen bikerům, nebo naopak je uvidíš na uhlazených asfaltových silnicích. Gravel kola se tak čím dál více derou do myslí cyklistické veřejnosti. Jak takové kolo vypadá? Jaká jsou specifika? A kde všude jezdí?

 

Pokud jsi požitkář, rád se na horském kole kocháš přírodou a volíš stezky či nezpevněné cesty, které občas vyšperkuješ adrenalinovým zpestřením v lese, ale zároveň si čas od času rád dopřáváš rychlou jízdu na silnici, je pro tebe gravel ideální volbou.  

 

Gravel bike je vhodné jízdní kolo pro všechny, kteří z nějakého důvodu nechtějí mít více než jedno kolo. Gravel spolehlivě nahradí jak silničku, tak horské kolo. Jak je to možné?

 

Jak poznáš gravel kolo?

Gravel bike si z dálky můžeš lehce splést se silničním kolem, ale po detailnějším přezkoumání zjistíš, že je všechno „trošku jinak“. Obecně nabízejí komfortnější geometrii a posed, který je vhodný i na několikadenní výlety. Zpravidla jsou vybaveny širším pláštěm s hrubším vzorkem. I další detaily jsou rozdílné – například výplety, hliníkové komponenty, které mají delší životnost a vyšší odolnost. V průměru se váhy gravel kol pohybují kolem 8 – 10 kg.

 

Gravel biky jsou v podstatě kompromisem mezi silničním a horským kolem. Jsou rychlejší a dravější než MTB kola, ale pomalejší než silniční, za to zvládnou i náročnější terén. Ne nadarmo se jim říká šterkolety. V pohodě s nimi zvládnete krkolomné polní cesty, louky i klikaté lesní pěšinky mezi stromy.

 

Charakteristika pro gravel bike:

  • Výrazně širší pláště než u silničních kol. Pláště pro gravel mnohdy přesahují limity mezinárodní cyklistické federace pro cyklokrosová kola (33 milimetrů)
  • Přední i zadní vidlice je širší (kvůli plášťům)
  • Pohodlná geometrie pro pohodlnější posed
  • Vidlice je více položená pro snadnější překonávání nerovností
  • Střed je niže pro větší stabilitu
  • Ergonomicky tvarovaná řídítka
  • Vyšší hlavová trubka
  • Mechanické nebo hydraulické kotoučové brzdy
  • Robustnější a odolnější konstrukce
  • Polstrované sedadlo

 

Gravel Bikes od Ghost

Ghost nabízí bezkonkurenční gravel kola ve své modelové řadě Ghost Road Rage. Mezi nejpopulárnější modely patří například Ghost Fire Road Rage 6.9 LC U ORN / BLK, který sbírá ocenění od odborné veřejnosti i profesionálů. Ghost Fire Road Rage se stal vítězem „Gravel Bike“ cyklistického magazínu Velomotion a vyhrál 2. místo v anketě „Kolo Roku 2019“ v kategorii „cyklokrosová a gravel biky“.

Tento oranžový univerzál je postaven na špičkovém karbonovém rámu s pevnými osami v předním a zadním kole, osazen je hydraulickými kotoučovými brzdami a řazením Sram s převody 1x11. Tento gravel má v rámu několik otvorů pro uchycení zavazadel – bikepacking. Zakřivené sedlové vzpěry pro větší flexi a a komfort v terénu. Gravel je postavený netradičně na 29'' kolech. Váha tohoto stroje se zastavila na 9,6 kg.

 

klikni pro velký obrázek