CZ SK HU

Intimní portrét holandské hvězdy cross country Anne Terpstra

Cesta Anne Terpstra, která se stala jednou z nejrychlejších cyklistek na světě, je pozoruhodná. Koníček, který začal s jejím bratrem Rienem Terpstrou, je zavedl na cestu, kterou si ani jeden z nich nedokázal představit.

 

Kde to všechno začalo

Začalo to s Rienem, nerad chodil pěšky." Tak komentoval Wiebe Terpstra, jak Rien, bratr Anne, začal s horskými koly. Anne se narodila v malém městečku Zierikzee na jihozápadě Nizozemska. Na horském kole začala jezdit ve 12 letech poté, co začala žárlit, když viděla svého bratra, jak se každý týden jízdou na kole baví. Krátce nato absolvovala svou první blátivou bitvu na závodě, promočená a s jedinou myšlenkou: Nejlepší. Sport. Ever."

 

Anne

 

Nová základna rodiny Terpstrových

Po několika letech se Anne s rodiči a bratrem přestěhovala do centra Holandska, do Apeldoornu, hustě zalesněné oblasti v Nizozemsku. Právě zde se spolu s bratrem začala účastnit národních závodů horských kol. Nebyla to však jen zábava. Anne si to užívala, ale vyhrávat závody nebylo zdaleka tak snadné. V té chvíli bylo pouhým snem závodit po celém světě.

 

Paula Terpstra: Když obě naše děti začaly závodit na kole, stal se z toho životní styl." Se začátkem závodění se pevná rodina stala ještě pevnější. Anne a Rien spolu sdíleli obrovskou část svého života a sdíleli vášeň pro jízdu na kole. Rien: "Jezdili jsme na kole společně, závodili jsme spolu. V podstatě jsme dělali všechno společně."

 

AnneAnne Terpstra

 

Jejich životy se začaly ubírat jinou cestou, když Rien v 21 letech přestal závodit a nastoupil do armády. Anne pokračovala v závodění dál.

Jak se její závodění stávalo stále vážnějším, zvyšovalo se i její vzdělání.  Anne je velmi hrdá na to, že dosáhla bakalářského titulu v oboru medicína. Kombinace studia a závodění na úrovni jejího cíle nebyla do budoucna reálná. V roce 2013 se proto rozhodla stát profesionálkou a soustředit se na závodění na plný úvazek.

 

Smlouva s Ghost Factory Racing

Rychlý posun do roku 2019. V roce 2016, čtyři roky poté, co se stala profesionální sportovkyní, uzavřela smlouvu se týmem Ghost Factory Racing. Pro Anne to nikdy nebylo plánované. Nezačínala jsem s myšlenkou, že tohle budu dělat do konce života nebo že chci být profesionálka. Prostě mě baví jezdit na kole. Dřív jsem jezdila pořád s bratrem. Když jsem se přidala ke Ghostu, myslím, že z mého neustálého povídání o mém bratrovi, museli šílet. Volala jsem mu, bavili jsme se o závodění, o tom, jak zvládnout tenhle drop nebo zatáčku, nebo jsem mu říkala: Tady prostě jednou musíš jet na kole.". Když je na závodě, jsem strašně šťastná, že tam je. A vím, že je na mě vždycky šíleně pyšný, a to je prostě to nejhezčí."

 

Ghost factory racing

 

Ghost Factory Racing: Rodina a vášeň

Pro Anne byl přechod do týmu Ghost Factory Racing jedním z mnoha dílků skládačky, které do sebe zapadly. Nová rodina pro ni byla ještě výjimečnější poté, co se do sebe Tom Wickles, vedoucí týmu Ghost Factory Racing, a Anne zamilovali. S Tomem nadále sdílí radost ze společné jízdy, stejně jako ji sdílela se svým bratrem. Právě tato radost z jízdy ji přivedla tam, kde je dnes. Její rozhodnutí přerušit studium po získání bakalářského titulu v medicíně a stát se v roce 2013 profesionálkou nebylo poháněno touhou po vítězství. Byla to vášeň pro jízdu na horském kole. Vášeň, která je ještě lepší, když ji sdílíte se svými blízkými.

 

Užívat si jízdu na kole

V Albstadtu v roce 2015 si Anne dojela pro své první pódium ve Světovém poháru, když obsadila 5. místo. V Andoře měla světu ukázat, jak silná se stala. S velkým náskokem před Jolandou Neffovou si dojela pro neohrožené vítězství. Po Annině vítězství se mnoho lidí divilo, že se jí to podařilo. Pro Anne, která překonala zranění kotníku a vrátila se silnější než kdy předtím, bylo dalším dílkem skládačky její myšlení. Prostě jsem tam musela vyhrát. Poučit se a udělat další krok. Je to právě myšlení, které je nejdůležitější. Kromě vítězství mě může těšit i jiný výsledek. Pokud jsem udělala všechno správně, cokoli vyjde, je v pořádku. Změnilo to můj pohled na věc. Je to, jako bych si nechala velký batoh na zádech. Zůstalo mi jen jezdit na kole, bavit se a užívat si to. A to je vše, pak jsem šťastná."

 

Anne

 

Dosavadní úspěchy Anne:

2. místo Mistrovství Evropy MTB Novi Sad UEC 2021

Šampionka Holandska XCO 2018/2016/2015/2014/2013

Šampionka Holandska XCE 2017/2014

Vítězka Světového poháru XCO Andorra 2019

Vítězka Světového poháru XCE Graz 2018

4. místo Mistrovství světa XCO 2019

4. místo Mistrovství Evropy XCO 2019

Celkové 4. místo Světový pohár XCO 2019

5. místo Mistrovství světa XCE 2015

Olympijské hry Rio 2016

 


 

Sociální sítě:

Instagram: Anne Terpstra

Facebook: Anne Terpstra


 


Ghost Factory Racing Team

Ghost Factory je nejrozmanitější tým horských kol ve Světovém poháru s průměrným věkem jezdkyň 23 let. Tým vznikl v roce 2011 a v současné době se skládá z pěti cyklistických talentů z pěti různých zemí. Úspěch jezdkyň potvrzuje přesvědčení celého Ghost Teamu o tom, že na horských kolech lze dosáhnout hodně díky důvěře a spolupráci. Důležité jsou i zásady fair play a respekt mezi členy týmu, ale i vůči konkurenci.

 

klikni pro velký obrázek