CZ SK HU

Nastupuje nová generace Cross Country

V GFRT proběhla zásadní změna. Na vlastní žádost tým opustila Lisa Pasteiner a uvolněné týmové místo zaujala mladá nadějná závodnice Finja Lipp.

 

Cílem manažera Thomase Wickelese bylo udržet funkční celý tým včetně podpůrného personálu: „Všichni jsme prostě chtěli pokračovat ve společné práci a nedělat z toho „big deal“. Podpůrný tým i sportovci zůstanou s námi. Jedinou výjimkou je Lisa, která se nás sama rozhodla opustit poté, co musela předčasně ukončit sezonu. Jsme rádi, že jsme našli novou nadějnou jezdkyni ve Finji, která do našeho týmu perfektně zapadla. Poprvé jsme se setkali v létě a lépe se poznali na podzim. Všechny jezdkyně se spolu poprvé viděly během soustředění na konci sezony, kde jsme vytvořili skvělý tým. Teď se těšíme na naši první společnou sezonu, během které se chceme soustředit na to, abychom se toho co nejvíce naučili.“

„Je super cool být součástí týmu, kde mě každý tak vřele přivítal. Měli jsme možnost strávit spolu týden, kde jsme se vzájemně poznali a užili si spoustu zábavy. Těším se na podporu, ze které budu schopna vytěžit maximum – do teď jsem totiž byla podporována především svou rodinou. To bude určitě mojí největší výzvou – na všechno nové si zvyknout a využít tento rok, k tomu abych se naučila co nejvíce nových schopností.“ Těší se na letošní sezonu Finja Lipp, nová jezdkyně GFRT.

 

 

Finja Lipp – nový přírůstek do GHOST Factory Racing Týmu

 

Můžeme tvrdit, že Finja uměla jezdit na kole snad ještě dříve, než se naučila chodit. Na kolo nasedla poprvé již v útlém věku dvou let. Pojízdné hračky pro děti - různá odrážedla nebo modely aut - však pro ni byly příliš pomalé a nudné. Začala tedy zkoušet vše, na čem jezdili kluci od sousedů – skateboardy, in-line brusle, koloběžky … nic co mělo kola a bylo rychlé ji nebylo cizí. Sport je tedy odjakživa podstatnou součástí jejího života. Kromě MTB si Finja užívá lyžování, plavání, běh, bouldering či jízdu na koni.

Všichni členové Finjiny rodiny byly odjakživa nadšenci do cyklistiky. Už v sedmi letech se tak Finja přihlásila do místního MTB klubu. V té době byla jejím idolem Sabine Spitz – známá cyklistka a rovněž členka daného jezdeckého klubu. Poprvé závodila ve Švýcarsku, když jí bylo osm. Na závod se registrovala tajně s 24“ kolem Ghost. Závodění ji okamžitě uhranulo. Doslova jím byla polapena od prvního dne. Ten rok vyhrála kompletní švýcarskou závodní sérii.

 

Ze stydlivé dívky závodnice na Word Cupu

 

V počátcích své závodnické kariéry neměla zájem stát se středem pozornosti. Při předávání cen za svůj první vyhraný závod dokonce ani nechtěla vyjít na stupínek vítězů: „Ne, ne tam nahoru před všechny ty lidi, tam mě každý uvidí!“ Byla její reakce, když se dozvěděla, jak ceremoniál probíhá. Dnes už ale není předávání cen pro Finju tak děsivé.

Důležitým sportovním vzorem je Finji její starší bratr. Nejvíc dovedností získala a největší pokrok ve zdokonalování jízdní techniky udělala právě díky němu. Dovede ji motivovat, dobře poradit, pomoct s opravami kola, nebojí se ji kritizovat, a především s ní sdílí lásku k horským kolům.

 

První zkušenost s mezinárodním závoděním získala Finja na Evropském šampionátu mládeže. Ve společnosti ostatních evropských závodníků ji naprosto pohltila nakažlivá atmosféra šampionátu, která ji tak nabudila, že byla okamžitě jasná jedna věc: “Chci závodit na světovém šampionátu!“ Navíc tato závodní zkušenost potvrdila důležitý fakt – Finja dokáže udržet tempo na mezinárodní úrovni.

 

Po absolvování střední školy se Finja přestěhovala z Rheinfeldenu do Freiburgu, kde nalezla perfektní podmínky pro denní balancování mezi sportem a studiem s podporou Olympijského tréninkového centra. Teď ji už zbývá pouze jedna věc: Bavit se a jít do toho naplno. Užívá si závody ostatních členek týmu, kterým fandí, dokud nepřijde o hlas.

Nemá žádný problém s tím být u GFRT týmovým nováčkem. Její dosavadní úspěchy ji dodaly dostatek sebevědomí, a proto se s novým týmem rychle sžila a cítí se v něm pohodlně.

 

Všichni členové týmu mi adaptaci na nové prostředí velmi usnadnili. Je skvělé, jak mě podporují a jak mi fandí během závodů.“ Rok 2022 bude pro Finju zásadním. Má řadu plánů a ví, kam míří. Ghost je samozřejmě hrdý na to, že může ve svých řadách uvítat tak silnou mladou bojovnici.

 

 


Mezi své největší závodní úspěchy poslední doby řadí Finja Lipp čtvrté místo na juniorském mistrovství Evropy či získání bronzové medaile coby jezdkyně Německého štafetového týmu tamtéž.

klikni pro velký obrázek