CZ SK HU

Příběh Tomáše Slavíka

Tomáš Slavík, který od roku 2012 závodí za GHOST-Bikes, je nejrychlejším fourcrossařem na světě. Krátce předtím, než se v srpnu stal potřetí mistrem světa ve 4X, jsme Tomáše Slavíka navštívili. Popovídali jsme si o jeho začátcích, o tom, co ho motivuje, o jeho mamince a taky o životě bikera.

Tomášovy začátky

Když mu bylo pět let, seděl Tomáš poprvé na BMX. Jeho matka hledala sport, který by hyperaktivnímu chlapci umožnil vybít energii a trochu se pobavit. Brzy se ukázalo, že BMX byla dobrá volba: už po prvním tréninku Tomáš věděl, že je to přesně to, co chce dělat. V jeho tehdy oblíbeném filmu E.T. je scéna, ve které mimozemšťané jezdí na BMX a dělají parádní triky, to na Tomáše udělalo dojem. Bylo tedy jasné, že mladý Čech u jízdy na BMX zůstane.

Tomáš SlavíkSlavík

Kolo z katalogu

Když Tom vyrůstal a žil s matkou Danou, peněz bylo málo. Dana ale byla odhodlaná poskytnout svým dětem vše, po čem toužili, a věděla, jak Toma motivovat. Pokud chtěl být Tom nejlepší na světě, byla to právě ona, kdo mu mohl pomoct toho dosáhnout. I díky tomuto přístupu získal Tom po dobrém výsledku na mistrovství Evropy vytoužené kolo z USA. Tomovi tato motivace stačila k tomu, aby do toho šel naplno.

Tom: "V té době nebyl internet, ale kdyby byl, strávil bych celý den jen hledáním toho nejlepšího kola. V té době jsem procházel všechny katalogy a časopisy, které existovaly. Já jsem si prostě řekl: 'Chci TOHLE kolo'. To byla obrovská motivace.”

Maminka Dana

Tomášova maminka dodržela slovo a pořídila Tomášovi jeho vysněné kolo. Následovala léta tréninku, Tomáš se stále zlepšoval a jeho matka ho všemožně podporovala. Hedvika Mikešová (Tomášova přítelkyně): "Obětovala Tomášovi svůj osobní život. Všechny peníze, které vydělala, investovala do kol a jeho závodění. Udělala spoustu práce, aby se dostal tam, kde je dnes. Je to úžasná žena.”

Pro Tomáše tyto oběti, které jeho maminka přinesla, znamenají celý svět. "Tady nejde o mou kariéru, ale o můj život. Pro můj život to byla prostě ta nejdůležitější věc. Bez ní bych nebyl, tam, kde jsem. Její vliv je obrovský.”

SlavíkSlavík

Život na kole

Tom během své kariéry vyhrál, co se dalo, a to hned v několika disciplínách. Od freeridových závodů po 4X, od městských sjezdů po BMX. V roce 2021 si připsal na seznam další titul mistra světa, když ve finále 4x ve Val di Sole porazil své soupeře. Namotivovaný jako vždy.

SlavíkPoháry

"I když je mi 34 let, jsem pořád ten malý kluk, který dělá hlouposti. Ale opravdu si užívám každou vteřinu na trati.”

Dana Saldová: "Stálo to za to. Moc se mi líbilo s Tomem na závodech. Milovala jsem ten závodní shon, kdy všichni fandí a všichni žijí jen pro ten okamžik. Pak jsme se vraceli do Brna, kde jsem měla práci. To se mi nelíbilo. Raději jsem jezdila na závody.”

Tomáš Slavík

Dnes, ve svých 34 letech, je Tomáš v srdci stále kluk a cyklistiku miluje stejně jako dřív. Společně se svým psem Blackem trénuje na vlastní zahradě a v přilehlém lese, a to velmi úspěšně! Své dosavadní kariéře nasadil korunu v srpnu 2021, kdy dva týdny po skončení natáčení tohoto domácího příběhu, získal 3. titul mistra světa ve 4X.